4.1. Knygos / Books

Nuorodahttps://elibrary.mab.lt/handle/1/18

Elektroninių dokumentų kopijavimo ir naudojimo teises saugo Lietuvos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas

Electronic document copying and use of the rights protected by Republic of Lithuania Law on Copyright and Related Rights

Paieškos rezultatai

Rodoma 1 - 10 iš 26
  • Miniatiūros vaizdas
    Objektas
  • Miniatiūros vaizdas
    Objektas
    Początki botaniki / przez B. Stanisława Jundziłła
    (1804-1805) Jundziłł, Stanisław Bonifacy, 1761-1847
  • Miniatiūros vaizdas
    Objektas
    Prospectus lectionum in Alma Academia et Universitate Vilnensi
    (1800)
    Vilniaus universiteto studijų programos, kuriose yra išvardinti kiekvienais mokslo metais čia dėstysiantys profesoriai, nurodoma jų specializacija, apibūdinami dėstomi dalykai. Aprašų išsamumas įvairuoja: kai kurių dėstomi objektai aprašomi labai trumpai, kitų pateikiami ir klausimai, kurie bus svarstomi konkrečiais mokslo metais. 1781–1782 mokslo metams skirtos programos tekstas išspausdintas tik lotynų kalba, kituose tekstas pateikiamas paraleliai lotynų ir lenkų kalba. 1784–1785 programa pradedama universiteto rektoriaus Martyno Počobuto sveikinimu. Dalis kitų (1788–1789, 1789–1790, 1790–1791, 1791–1792, 1792–1793) pradedamos įvairiomis universitete pasakytomis viešomis kalbomis prancūzų, lotynų arba lenkų kalba. Pabaigoje pridedamas visų paskaitų tvarkaraštis. (Parengė Agnė Zemkajutė) InC – galioja autorių teisės.
  • Miniatiūros vaizdas
    Objektas
    Początki chemii dla uzycia słuchaczow akademickich
    (1807) Śniadecki, Jędrzej
    Chemijos pradmenys - tai pirmos laidos vadovėlio, išleisto 1800, antroji pataisyta ir papildyta laida. Profesorius išanalizavo ir apibendrino naujausius chemijos mokslo laimėjimus, kurie ir pasirodė naujoje laidoje. Didžiausias papildymas- tirpumo teorija. Būtinybe išleisti antrą leidimą pats autorius įvardija pratarmėje, kaip norą savo mokiniams išdėstyti šiuolaikinio lygio mokslą. Turėdamas tikslą glaustai, bet vaizdingai išdėstyti dalyką, autorius kai kuriuos aprašymus išplėtė ir papildė. Pirmojo chemijos vadovėlio pasirodymą lėmė būtinybė chemijos mokymo klausimui spręsti bei terminijai norminti. A. Sniadeckis, nenusileidęs rektoriaus raginimui skaityti paskaitas lotyniškai, vaizdingai dėstė kursą lenkų k. ir, rašydamas vadovėlį, kūrė lenkiškus pavadinimus ir terminus. Trečioje dalyje pateiktas chemijos žodynėlis - terminai lenkų k., daugelio jų atitikmenys naująja ir senąja lotynų k. Didžioji dalis terminijos perimta iš Liudviko Pliaterio (Plater, 1775-1846). Kaip žymaus prancūzų mokslininko A.L. Lavuazje (Antoine-Laurent de Lavoisier, 1743-94) pasekėjas, pirmame tome pilnai rėmėsi jo teorijomis ir citavo jo samprotavimus bei naudojo terminus. Švenčiant chemijos dėstymo 220 metų sukaktį VU pagerbė pirmąjį Chemijos katedros vedėją ir 2004 išleido 1800 leidimo vertimą į lietuvių k. Iš lenkų k. vertė: Emilija Ivaškevič ir Mudis Šalkauskas. (Parengė Eglė Šegždienė). InC – galioja autorių teisės.
  • Miniatiūros vaizdas
    Objektas
    Początki chemii
    (1800) Śniadecki, Jędrzej
    Chemijos pradmenys, atitinkantieji dabartinę šio mokslo būklę, išdėstyti ir pritaikyti kaip akademinių paskaitų pavyzdys mokiniams ir klausytojams. Autorius pabrėžia, kad nuo seno chemija buvo vadinama amatų motina, kuri toli pažengė ir prisidėjo prie daugelio menų tobulėjimo, todėl stengėsi aprašyti ir taikomąsias chemijos žinias. Vadovėlis didelės apimties, du tomai- 775 p., trys dalys, 36 skyriai ir 699 poskyriai. Autorius, nenusileidęs rektoriaus raginimui skaityti paskaitas lotyniškai, vaizdingai dėstė kursą lenkų k. ir, rašydamas vadovėlį, kūrė lenkiškus pavadinimus ir terminus. Trečioje dalyje pateiktas chemijos žodynėlis, 266 terminai lenkų k., daugelio jų atitikmenys naująja ir senąja lotynų k. Didžioji dalis terminijos, kaip rašoma pratarmėje, perimta iš Liudviko Pliaterio (Plater, 1775-1846). Kaip žymaus prancūzų mokslininko A.L. Lavuazje (Antoine-Laurent de Lavoisier, 1743-94) pasekėjas pirmame tome pilnai rėmėsi jo teorijomis, citavo jį bei naudojo terminus. Tiek pirmasis, tiek ir vėlesni vadovėlio leidimai (1807, 1816-17) nebuvo verčiami į kitas kalbas, greičiausiai dėl greitai plintančių teorinių ir taikomųjų tos srities žinių ir augančio Vakarų Europos originalių mokslo veikalų skaičiaus. Švenčiant chemijos dėstymo 220 metų sukaktį Vilniaus universitetas (VU) pagerbė pirmąjį Chemijos katedros vedėją ir 2004 išleido vadovėlio vertimą į lietuvių k. Šis leidimas, nors ir praktiškai nepritaikytas, yra vertingas tuo, kaip pirmasis išsamus chemijos vadovėlis, parašytas ir išleistas VU. Iš lenkų k. vertė: E. Ivaškevič ir M. Šalkauskas. (Parengė Eglė Šegždienė). InC – galioja autorių teisės.
  • Miniatiūros vaizdas
    Objektas
    Zoologia krótko zebrana / przez B.S. Jundziłła
    (1807) Jundziłł, Stanisław Bonifacy
    Knygą sudaro keturi tomai. Pirmasis tomas skirtas žinduoliams. Pradžioje apibūdinama gyvūnų įvairovė, jų biologinė sandara (kraujas, kvėpavimas, nervų sistema, rega, klausa, uoslė, instinktai ir kt). Pristatoma Karlo Linėjaus gyvūnų klasifikacija: žinduoliai, paukščiai, varliagyviai (ropliai), žuvys, vabzdžiai, kirmėlės. Pateikiami žinduolių būrių aprašymai: primatai (žmogus, beždžionė), nepilnadančiai (tinginiai, skruzdėdos, šarvuočiai, drambliai), plėšrūnai (baltasis lokys, šuo, vilkas, šakalas, hiena, lapė), graužikai (žiurkė, jūrų kiaulytė, bebras), raguočiai (kupranugaris, lama, briedis, elnias, danielis, žirafa, avis), arkliniai (belluae) (arklys, asilas, zebras, tapyras), banginiai (narvalas, delfinas). Antrasis tomas skirtas paukščiams. Pagal K. Linėjaus klasifikaciją aprašomi vanaginiai, geniniai, žąsiniai, pelkiniai, vištiniai, žvirbliniai paukščiai. Trečiasis tomas skirtas varliagyviams ir žuvims, ketvirtasis - vabzdžiams ir kirmėlėms. Trečiajame tome aprašomi varliagyviai, skirstomi į keturkojus (vėžlys, bisa, Nilo krokodilas, iguana, chameleonas) ir bekojus (barškuolės, smaugliai, žalčiai, gluodenai) bei žuvys (apodes, jugulares, thoracici, abdominales, branchiostegi, chondropterygii). Ketvirtajame tome apibūdinamos septynios vabzdžių (celeoptera, hemiptera, lepidoptera, neuroptera, hymenoptera, diptera ir aptera) bei šešios kirmėlių klasės (intestina, molusca, testacea, crustacea, corallia, zoophyta). Kiekvieno tomo pabaigoje pateikiama dalykų rodyklė. (Parengė Aida Grybienė). InC – galioja autorių teisės.