Abstract:
Fondų apsauga prasideda nuo dokumentų įsigijimo ir tęsiasi tol, kol dokumentai yra bibliotekoje. Dokumentai yra veikiami atmosferos, elektromagnetinių, biologinių ir socialinių veiksnių, jiems pavojingos ekstremalios situacijos. Šie ir kiti dokumentų saugojimo klausimai buvo aptarti 2013 m. gegužės 30 d. LMA Vrublevskių bibliotekoje vykusiame seminare „Fondų saugojimas: priežiūros principai, prioritetai ir praktika“.
Seminarą pradėjo B. Giedraitienė (Dokumentų konservavimo ir restauravimo sk.) primindama svarbiausius fondų saugojimo dokumentus, kuriais remiantis bibliotekos vykdo savo veiklą. Taip pat pateikė rekomendacijų, skirtų įvairių tipų dokumentų saugojimui.
Antrojoje seminaro dalyje R. Maigienė (Dokumentų konservavimo ir restauravimo sk.), remdamasi Britų bibliotekos (British Library, United Kingdom) patirtimi, kalbėjo apie fondų apsaugos praktinius aspektus. Šioje bibliotekoje yra laikomasi prevencinio konservavimo nuostatos (kuo mažiau dokumentų turi pasiekti tokią būklę, kuri pareikalautų restauratorių įsikišimo). Britų biblioteka yra parengusi metodiką dokumentų rinkinių / kolekcijų būklei nustatyti, turi restauravimo darbų finansavimui skirtą duomenų bazę. Šiuo metu pasaulyje vyraujanti tendencija – pusiausvyra tarp didėjančio dokumentų vartojimo / prieinamumo ir dokumentų saugumo užtikrinimo – yra palaikoma šioje bibliotekoje. Siekdama bendradarbiavimo tarp vartotojų ir fondus saugančios institucijos, Britų biblioteka teikia informaciją apie saugomų dokumentų prieinamumą, pabrėždama abipusę atsakomybę ir komunikacijos svarbą.
Seminaro pabaigoje pranešėjos atsakė į klausytojų pateiktus klausimus, susijusius su dokumentų saugojimo problemomis.